Finans piyasasında yatırım yapan hemen hemen herkesin hedge fonu adıyla bilinen araçlara yatırım yaparak para kazandığı biliniyor. Özellikle bu işlemler daha fazla kazanmak isteyen, ileriyi düşünen yatırımcılar tarafından tercih ediliyor.

Bu denli tercih edilmesinin en önemli sebebi ise hedge fonlarının yüksek getiri sağlamasıdır. Hedge fonlarının bir diğer adı ise serbest yatırım fonudur. Bu kadar yüksek getirisi olan bir yatırım fonunun detaylarını ve amaçlarını mutlaka yatırım yapmayı düşünmeden önce detaylıca araştırmalı ve öğrenmeliyiz.

Hedge Nedir?

Hedge kelimesi finans dünyasında sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Döviz, faiz veya emtia gibi finansal araçlar ürünlerinde sahip olunan pozisyonlardan kaynaklı risklerden korunma amaçlayan, açık pozisyonlara ters yönlü risk oluşturan işlemlerin yapılması olarak tanımlanıyor.

Hedge amacıyla yapılan işlemlerin karlılığı ve getirisi, riskinden korunmaya çalışılan pozisyonun karlılığı ile tersi durumda olması amacıyla, bu işlemler yaşanılan durumun zarar oluşturması durumlarında kar arttırarak risk durumunu minimuma getirmeyi amaçlıyor.

Hedge Fonu Nedir? Alım – Satımı Nasıl Yapılır?

Herkesin merak ettiği bir diğer soru ise hedge fonu nedir? Öncelikle hedge fonu değerli varlıklara sahip olan kurumlar ve yüksek sermayesi olan tecrübeli bireysel yatırımcılar tarafından kullanılıyor olan hedge fonu, alternatif bir yatırım aracıdır.

Hedge fonları da diğer yatırım fonları gibi garanti ile ihraç edilen menkul kıymet havuzlarına sahiptirler. Diğer yatırım fonları gibi bu fonda da menkul kıymetlere yatırım yapılabiliyor.

Hedge Fonlar Neyi Amaçlar?

Hedge fonlarının öncelikli ve temel amacı dalgalanmayı ve riski azaltmak aynı zamanda da sermayeyi korumaktır.

Hedge Fonları Nasıl Çalışır?

Hedge fonlarının farklı çalışma prensipleri vardır. Çalışma prensipleri hakkında bilgi ve örnekler verecek olursak, uzun ve kısa pozisyonlara izin vermek, değeri düşük menkullerin kıymet alımları ve satımı, opsiyonları veya tahvil yatırımları olmaktadır.

Aynı zamanda piyasada mevcut herhangi bir fırsata yatırım yapma olanağı da sağlıyor. Bir örnek verecek olursak, bir hedge fonu bir beyaz eşya firmasına yatırım yapacağı zaman bu şirketin hisse senetlerini alıyor ve piyasada kısa pozisyon belirleyebiliyor.

Belirlemiş olduğu bu kısa pozisyon sayesinde ise firma belli bir şirkete yatırım yapıyorken aynı zamanda fonun piyasadaki yüksek boyutlarda bir düşüşten kaynaklanacak riskten korunmasını da sağlıyor.

Alım – Satımı Nasıl Yapılır?

Diğer bir soru ise alım-satımı nasıl yapılır? Öncelikle hedge fonu alım satımı yapılabilmesi için ilk adım bir yatırım hesabına sahip olmaktır. Hedge fonu almak isteyen kişilerin, öncelikle hesap açılımı için destek ve aracı olacak bir kurum yani bir banka seçmesi gerekiyor. Yatırımcılar genellikle bankaların aracılığıyla hedge fonlarına yatırım yaparlar.

Diğer bir işlem olarak ise Hedge fonu yatırımı yapmayı belirlediğiniz aracı kurum ile konu için iletişime geçip, kendinize yatırım hesabı açtırmalısınız. Yatırımcılar bankadan edinilen bilgiler ile hesap işlemlerini adım adım ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Hedge Fonu Değerlendirmesi

Hedge fonu için son bir değerlendirme yapacak olursak, hedge fonları yüksek risk içeren fakat yatırımcılara yüksek kazançta sağlama fırsatı sunan bir enstrümandır. Bu enstrümanlara yatırım yapmak için büyük miktarlarda teminatlara miktarına gerek duyulmaktadır ve en az 1 yıl süre olmak kaydıyla fona yatırılan para geri çekilemiyor.

Bu nedenle birikimleri 1 yıl veya uzun vadeli olarak değerlendirmek isteyen yatırımcılar, bu fonları tercih etmeli. Risk faktörlerinin önlenmesi içinde öncelikle işlem yapacağınız piyasa hakkında hem de enstrüman hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekiyor. Gerekli bilgiye sahip olan yatırımcılar, işlemlerini bilinçli olarak gerçekleştirebilir ve amaçlanan miktarlarda getiriler sağlayabilir.