En çok merak edilen konuların başında gelen kripto paralar, kullanıcıların ve piyasaya yeni girmek isteyen kişilerin aklında çeşitli sorular bırakıyor. En basit ifade ile kripto borsaları, alıcılar ve satıcılar arasında kripto ticareti yapılan, kripto ticaretinin gerçekleştirildiği yerlerdir. Kripto ticareti yapmak ve kripto üzerinden para işlemlerinde bulunmak istiyorsanız, bu işlemlerinizi bir kripto borsası aracılığıyla yapmanız gerekmektedir. Bir kripto borsasında hesap oluşturduktan sonra ise günümüzde en popüler olan bitcoin, ethereum, dogecoin, polkadot ve benzeri kripto para birimleri üzerinden alım satım yapabilirsiniz. Hesap oluşturmadan ve kendinize kripto cüzdan yaratmadan önce işlem yapmak istediğiniz kriptonun işlem yapacağınız borsada mevcut olup olmadığından emin olmalısınız.

Bu noktada hangi kripto borsasında işlem yapacağınız önem taşımaktadır. Seçtiğiniz kripto borsası ne kadar büyük ve yerleşik bir yapıya sahipse, çok geniş skalada bir kripto para birimi barındırma olasılığı yüksektir. Standart para birimleri üzerinden işlem yapan geleneksel borsaların aksine kripto borsaları 7/24 işlem yapabileceğiniz şekilde aktif konumdadır. İhtiyaçlarınızı karşılayan, kripto stratejiniz ve seçtiğiniz kripto para birimi ile uyumlu bir kripto borsası seçmek için öncelikle, yetki alanınıza hitap edip etmediğinden emin olun. Bazı kripto borsalar belirli yerel ayarlar ile sınırlıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, ne kadar likiditeye sahip olduğu ve ne kadar vergi kesintisi uygulayacağıdır. Her kripto borsası ticaret işlemleri sırasında ücret almaktadır. Şartları anladığınızdan ve yapacağınız işlem türleri için doğru takas yöntemlerini seçtiğinizden emin olmalısınız. Son olarak ise hiçbir kripto borsasının %100 güvenli olduğu söylenemese de, en çok müşterisi olan veya az sorun yaşanılan borsalar güvenli kabul edilmektedir. Sizin için dünyanın en iyi 10 kripto para borsasını derledik! İşte işlem yapmayı düşünebileceğiniz seçenekler:

  1. Binance

Merkezi borsalar arasında ilk sırayı Binance almaktadır. Üstte saydığımız kriterlere istinaden Binance en çok kullanıcı barındıran platformlardan biridir. Yüksek hacimli işlem değerine sahip olan Binance, aynı zamanda dünyanın da en büyük kripto borsası olma özelliğine sahiptir. Birçok kripto para birimi üzerinden işlem yapabilmeniz mümkündür. Sadece bununla da sınırlı kalmayarak birden fazla ülke para birimini de destekliyor. Kaldıraçlı işlemler konusunda stratejisi olanlar için doğru adreslerden biri Binance olacaktır. Son olarak ise Binance, piyasaya yeni sürülmüş olan kripto paraları bulabileceğiniz ve onlar üzerinden işlem yapabileceğiniz, diğer borsalara oranla en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Türk kullanıcılar için TRBinance, Türk lirası üzerinden işlem yapmak isteyen kullanıcılar için bir seçenektir.

  1. Coinbase Exchange

Coinbase piyasaya yeni girecek kullanıcılar için görece kolay bir arayüz sunuyor. Blok zincirinden volatiliteye kadar her konuda eğitim materyallerine ulaşma şansınız var. Coinbase Exchange, ABD’nin en büyük, en güvenilir ve en iyi bilinen kripto borsalarından biridir. Belirli kripto para birimleri üzerinden öğretim materyallerinin sonunda ücretsiz kripto kazanmanıza olanak tanınan ödüllü Coinbase Earn kullanımıyla aynı zamanda farklı bir işlevi daha bünyesinde bulundurur. Türkçe dil seçeneğinin yanı sıra güvenlik açısından sağlam koruma önlemleri almıştır. Ancak yüksek oranda işlem ücreti almaktadır. Coinbase Exchange arayüzünü sevenler, diğer gelişmiş ticaret olanağı sağlayan değişim platformu Coinbase Pro’ya da göz atabilir.

  1. FTX

Teknolojisi diğer kripto borsalara göre daha gelişmiş olan FTX, türev yatırım araçlarını kullanıcılarına açık hale getiren platform olarak da biliniyor. Türev yatırım araçları arasında ilk sırada, türev borsalar arasında üçüncü sırada yer alan en gelişmiş borsa olduğu belirtiliyor.

  1. Kraken

Hem perakende yatırımcılar hem de kurumsal yatırımcılar için yüze yakın kripto parayı bünyesinde barındırır. Marj ticareti ve vadeli işlem ticaretine de izin veren borsa, kripto varlık ticareti yapmak için hesap bakiyenizin beş katına kadar ödünç almanıza izin veriyor. En köklü firmalardan biri olan Kraken, günlük oratlama 1 milyar işlem hacmine sahiptir. Tıpkı Coinbase gibi, site içerisinde yararlanabileceğiniz eğitim materyalleri mevcuttur.

  1. KuCoin

500’den fazla kripto para biriminin listelendiği KuCoin, diğer rakiplerine kıyasla genç bir platform olsa da, günümüzde borsa skoru en yüksek olan para borsaları arasında yer almaktadır. En güvenilir para borsalarından biri olarak da çok fazla tercih edilen KuCoin’de ücretsiz para yatırma seçeneği bulunmaktadır. Para çekme ücretlerinin değiştiği borsa, aynı zamanda borçlanma yoluyla getirilerinizi katlama şansı sunan marj ticareti ve kaldıraçlı madeni para seçenekleri de sunar. Sizin için otomatik olarak ticaret yapan ticaret bot seçeneği de bulunuyor.

  1. Gate.io

Yüksek kazanma şansının yanı sıra hızlı düşüşlerinde yaşandığı bir borsa olarak nam salmış durumda. Stabil olmayan bu durum anlık para işlemlerinde bulunmak isteyen kullanıcılar için cazip gelebiliyor. Özellikle piyasaya yeni sürülmüş olan kripto paraların listelenme ihtimalinin en yüksek olduğu kripto borsalardan biridir. Piyasaya yeni çıkmış olan yani küçük piyasa değerine sahip olan kripto paralar, Gate.io aracılığıyla düşük fiyattan yatırım yapmak isteyen kullanıcılara avantaj sağlıyor.

  1. Huobi Global

Huobi Global, hacker saldırılarına karşı zararsız bir şekilde varlığını devam ettiren en güvenilir borsalardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle diğer kripto borsalar içerisinde öne çıkan bir özelliğe sahiptir. Kullanımı hem piyasaya yeni giren hem de profesyonel kullanıcılara hitap edebilmektedir. Borsanın yoğun olduğu zamanlarda dahi işlem yapmanıza olanak veren gelişmiş bir teknoloji altyapısı bulunmaktadır.

  1. Gemini

Hem bireysel hem de kurumsal işlemlere izin veren Gemini, birden fazla platform üzerinden işlem yapmanıza olanak sağlar. Ancak diğer borsalardan farklı olarak; taraflar arasında borsa dışı kripto ticareti için aracılık hizmeti ve ABD doları ile desteklenen dijital varlık alma gibi önemli değişik hizmetler de sunmaktadır. Kişisel bir cüzdan hizmeti yerine, iki depolama ve saklama seçeneği sunmaktadır. Farklı hesaplar ve hesap işlemleri için birden fazla ücret tarifesi bulunmaktadır. Kredi veya banka kartı transferlerinde yükse ücret almaktadır. Aynı zamanda diğer borsalardan daha az sayıda kripto para listelemektedir.

  1. CEX.io

Londra merkezli CEX.io, kendi web sitesi üzerinde dünya çapındaki ülkelerin %99’undan fazlasında tüccarları desteklediğini belirten küresek bir kripto borsasıdır. İçerisinde işlem yapabileceğiniz yüzden fazla kripto para birimi bulunmaktadır. CEX.io, 30 günlük işlem hacminize dayanan bir alıcı programına sahiptir. Banka veya kredi kartları üzerinden yapılan işlemlerdeki ücretler yüksektir. Spot ticaret özelliği, marj ticareti ve değişik ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Sitede Türkçe dil seçeneği bulunmuyor.

  1. Crypto.com

Güvenlik söz konusu olduğunda en iyi kripto borsalarından biri olan Crypto.com, kripto sahtekarlığı ve saldırılara karşı çoklu koruma katmanlarına sahip olmasıyla biliniyor. Ticaret platformunda kullanıcıların kriptolarını güvende tutmak için birden fazla teknik kullanılmaktadır. Çok faktörlü tanımlama ile hesabınıza girişlerde yüksek koruma seçenekleri sunan Crypto.com, 250’den fazla kripto para üzerinde işlem yapmanıza olanak sağlar. Ön ödemeli vize kartları ve kripto kredileri gibi çok geniş skalada özellikleri kullanıcılarına sunmaktadır. Ancak pahalı kredi ve borç alımları, kriptodan kriptoya ticaret seçeneğinin olmaması ve bazı hizmetlerinin yerel kalması bu kripto borsasının negatif özellikleri olarak sayılabilir.