Hanımefendiler ve erkeklerde toplamda 25 takımın ter dökeceği mücadeleler öncesi Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman ve İl Gençlik ve Spor Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner, basın mensuplarıyla Eyof Olimpiyat Toplumsal Tesisi’nde bir araya geldi. Arkasından Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun da katılımıyla Beşirli Tenis Kompleksi’nde Türkiye Tenis Ligi’nin resmi açılışı gerçekleşti

Trabzon Valisi Ustaoğlu: “Trabzon sporda ön planda bir kent”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Beşirli Tenis Kompleksi kortlarında düzenlenen açılış töreninde yapmış olduğu konuşmada, Trabzon’un yedi gün süresince güzel bir organizasyona ev sahipliği yapacağını söylemiş oldu.İl dışından gelen sporcuların bölgeyi ve şehri tanıyarak, müsabakalarda yarışacaklarını belirten Ustaoğlu, Trabzon’un sanat, tarih, kültür ve en önemlisi sporda da daima ön planda bir kent bulunduğunu altını çizdi.

TTF Başkanı Durmuş: “Trabzon’un tenis şehri olabilmesi için bugün oldukça mühim”

TTF Başkanı Durmuş, hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştiren bir federasyon olduklarını belirterek, “Hedefler kapsamında teniste en iyi sporcu yetiştirebilen ülkeleri arasına girebilmek için savaşım ediyoruz. 2011 senesinde Avrupa Gençlik Olimpik Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış, kaliteli standartları yüksek tenis merkezinde bugün Türkiye Tenis Finalleri’ni yapacağız” dedi.

Trabzon’un ev sahipliğinde düzenlenen 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda müsabakaya 14 yaşlarındayken katılan ve bu anısını, Avustralya Açık 2022 finalinden sonrasında gerçekleştirdiği basın toplantısında özetleyen meşhur tenisçi Daniil Medvedev’i hatırlatan Durmuş, “Bu kapsamda Trabzon’da tenis oynayan, hayalleri büyük sporcuların yetişip ülkesine başarılar getireceğinden şüphemiz yok.” dedi.

Tenisin her yerde ve daima oynanabilecek bir spor branşı bulunduğunu dile getiren Durmuş, “Trabzon bir spor şehridir bunu tüm dünya biliyor. Fakat Trabzon’un bir tenis şehri olabilmesi için bugün oldukça mühim bir başlangıç. Trabzon’un yetenekli gençlerini böylesine güzel yönetimlerle mahalli yönetimlerin destekleriyle federasyon olarak da tenise hizmet eden her insanın hizmetindeyiz. Trabzonluları maçlarımızı seyretmek için çağrı ediyoruz” diye konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ataman: “Spor bu şehrin genlerinde var”

Trabzon’un renklerini koruyarak gelişen, yaşama sebeplerini geliştiren bir kent olduğuna dikkat çeken Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman ise, “Spor bu şehrin genlerinde var. Yalnız bizim açımızdan da oldukça mukaddes olan Trabzonspor ve onun branşlarıyla sınırı olan da değil, son dönemde dünya, olimpiyat ve bireysel sporlarda şampiyonların çıkmış olduğu bir kent” ifadelerini kullandı.

Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Çetiner: “Bu etkinlik Trabzon için başlangıç”

Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner de bu haftanın Trabzon için oldukça mühim yedi gün olduğuna işaret ederek, şunları söylemiş oldu: “Trabzon haiz olduğu tenis kompleksi ile Türkiye’deki 5 büyük kompleksten bir tanesi. Spor şehri Trabzon’un aslına bakarsak bir tenis şehri olması gerekir. Ve inşallah olacak. Bu yönde adımlarımızı atıyoruz. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla Spor Toto kaynaklı olarak 25 milyonluk bir projeyi devreye alıyoruz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’na teşekkür ediyorum. 6 tane daha tesisi kapatacağız ve o kompleksleri topyekün revize ederek çağıl hale getireceğiz. Devamlı açık olan bir tenis akademisi ve altyapıdan üst yapıya doğru büyük bir sporcu ivmesi yaşayacağız. Bunlar hayal olan şeyler değil, yeter ki isteyelim. Beşirli bu anlamda mühim. Bu etkinlik de Trabzon için bir başlangıç olacak.”

Halk oyunları gösterilerinin arkasından karşılaşmalar Batman Petrol Spor Kulübü ve Antalya Spor Kulübü ile devam etti. Türkiye Tenis Ligi Finalleri 18 Aralık Pazar günü sona erecek.